به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، اکبر شوکت با اشاره به اینکه در حال حاضر سازمان تأمین اجتماعی بیش از 40 هزار میلیارد تومان به بانک‌ها بدهکار است، می‌گوید: این در حالی است که سازمان به‌دلیل برخی از تعهدات بیمه‌ای نزدیک به 180 تا 200 هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد. بااین حال مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی می‌گوید با تمام توان و ظرفیت، پرداخت مطالبات سازمان از دولت را پیگیری می‌کنیم. هرچند برخی معتقدند در صورتی که این سازمان نتواند مطالبات خود را وصول کند به اجبار باید درازای بدهی به بانک تعدادی از شرکت‌های سوده تابعه خود را واگذار کند که این اتفاق مشکلات و هزینه‌های های بعدی به‌دنبال خواهد داشت.

عضو هیأت امنای سازمان تأمین اجتماعی، با بیان اینکه منابع این سازمان از محل حق بیمه‌های دریافتی وسود شرکت‌های شستا تأمین می‌شود می‌افزاید: کارفرمایی به‌نام دولت داریم که باید 3 درصد حق بیمه را تقبل کند، علاوه بر این در دوره‌ای دولت سهم دیگری را هم از بخشی از کارفرمایان برعهده گرفته است؛ به‌عنوان نمونه پرداخت حق بیمه قالی بافان، رانندگان و مشاغلی از این دست برعهده دولت گذاشته شد؛ و بر اساس آن بنا شد که 20 درصد سهم کارفرمایان مذکور را دولت پرداخت کند. با این همه دولت نه تنها آن سهم 3 درصد را پرداخت نکرده بلکه سهم کارفرمایان را هم نداده است.

بحرانی به‌نام طرح تحول سلامت

شوکت با گلایه از طرح تحول سلامت، بیان می‌کند: این طرح هیچ مزیتی برای جامعه کارگری ندارد زیرا منابع را در نظر نگرفته و کل هزینه‌ها را به دوش کارگر انداخته است. به اعتقاد من این طرح بدرستی اجرا نشده، نظام ارجاع و پزشک خانواده که از شاخص‌های اصلی بودند اجرا نشدند و فقط تعرفه هتلینگ بیمارستان‌ها و دستمزدهای پزشکان از جیب کارگران پرداخت می‌شود. از سال 1393 تاکنون حدود 10 تا 15 هزارمیلیارد تومان از منابع کارگران به جیب پزشکان و هتلینگ بیمارستان‌ها سرازیر می‌شود. این بار مالی به دوش سازمان و کارگران گذاشته شده و ظلم بزرگی است که تبعات سنگین زیادی داشته است. در دولت احمدی‌نژاد این اتفاق اشتباه شکل گرفت و به دولت روحانی منتقل شد و اکنون با بحرانی بزرگ به دولت بعدی تحویل داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه به 3 و نیم میلیون بازنشسته حقوق پرداخت می‌کنیم و 42 میلیون نفر نیز در حال دریافت هزینه‌های پزشکی هستند، می‌افزاید: با این جامعه هدف گسترده، شاهد ظلم‌ها و فشارهایی هستیم که متوجه جامعه کارگری است. دولت نه تنها 200 هزار میلیاردتومان بدهی خود را پرداخت نکرده بلکه هرساله 20 تا 30 هزارمیلیارد تومان به این بدهی‌ها افزوده می شود. ما برای حل این مشکل و کاهش بدهی‌ها پیشنهاداتی دادیم و سرانجام قرار شد سالانه، دولت 50 هزارمیلیارد تومان پرداخت کند و توسط نمایندگان تبصره‌ای به آن اضافه شد مبنی بر اینکه تأمین اجتماعی در اولویت باشد اما این اتفاق نیفتاد و سازمان تأمین اجتماعی هیچ وقت در اولویت قرار نگرفت. به جرأت می‌توان گفت که از مبلغ مذکور تا امروز حتی 10 درصد هم به جیب تأمین اجتماعی وارد نشده است.

رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی سراسر کشور، با اظهار تأسف بیان می‌کند: سازمان برای برآورده کردن تعهدات ساده‌ای مانند پرداخت حقوق و هزینه‌های درمان درحال دریافت 1000 میلیارد تومان وام است. دیگر چه انتظاری وجود دارد که بتوانیم به‌دنبال تسهیلاتی باشیم که حق مسلم کارگری است که سال‌ها با زحمت، عرق ریخته؟ گفتنی است یکی از دلایل فروپاشی «یونان» ضعف صندوق‌های بازنشستگی بود.

پس ما باید همین حالا به فکر کاهش و رفع بحران‌های موجود باشیم. از مدیریت جدید انتظار داریم که با پیگیری‌های لازم بتواند در حل این مشکل گام‌هایی بردارد. آقای ربیعی هم زنگ خطر را به صدا درآورده بود اما دیگر هم سازمان و هم کارگران به نوعی ناامید شده‌اند تا جایی که در حال تنظیم متنی هستیم تا از رهبر معظم انقلاب در این خصوص درخواست چاره‌جویی کنیم.

وی در ادامه متذکر شد: هرازگاهی شاهد هستیم که لایحه‌ها و طرح‌هایی به مجلس می‌آیند که بر خلاف منافع کارگر و تأمین اجتماعی هستند؛ این امر نشان می‌دهد نمایندگان مجلس و دولت متوجه این نیستند که بحران تا چه اندازه بزرگ و خسارت آفرین است.

شوکت در پاسخ به این سؤال که به مدیریت جدید در خصوص حل مشکلات چه پیشنهادی داده اید، می‌گوید: از طرف هیأت امنای سازمان به هیأت مدیره جدید پیشنهاداتی ارسال شده که بارمالی هم ندارند. به‌عنوان نمونه پیشنهاد واگذاری سواحل مکران برای استخراج نفت و گاز بابت بدهی کلان دولت به تأمین اجتماعی از سوی این سازمان مطرح شده است که در کمال تأسف متوقف شده  که درخواست داریم در این زمینه پیگیری‌های لازم انجام شود یا پتروشیمی‌هایی که می‌توانند از طریق تهاتر بدهی‌های دولت را تسویه کنند، در کاهش مشکلات بسیار مؤثر هستند. ما پیشنهادهای خوبی از طریق تهاتر مطرح کردیم که متأسفانه هیچ کدام به نتیجه مورد نظر نرسیدند.

افزایش 8 درصدی مستمری بگیران

مدیرکل مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی هم با اشاره به اینکه تعداد مستمری بگیران در سال جدید نسبت به مشابه سال قبل 8.15 درصد افزایش یافته می‌گوید: مصارف بلندمدت سازمان در سال 1396، معادل 45 هزار میلیارد تومان بود، که این رقم در سال 1397 به 55 هزارمیلیاردتومان رسید و برآورد ما این است که در سال 1398 این رقم به 72 هزارمیلیارد تومان می‌رسد. به عبارت دیگر در سال گذشته 4 هزار و ششصد میلیارد تومان در هر ماه در تعهدات بلندمدت هزینه شد که امسال این رقم به 5 هزار و 900 میلیارد رسیده است.

سیدمحمدعلی جنانی با بیان اینکه مصارف با شیب تندی افزایش پیدا کرده، اضافه می‌کند: از مبلغ مذکور 65 درصد به بازنشستگی، 5 درصد به از کارافتادگی و 30 درصد به بازمانده‌ها تعلق می‌گیرد. لازم به ذکر است که افزایش هزینه‌های مستمری در خردادماه 1398 به میزان 37.7 درصد افزایش یافته است و به تعداد مستمری بگیران نسبت به خردادماه سال قبل 8.15 درصد اضافه شده است.

وی با تأکید بر اینکه مشکلات روندی رو به تزاید دارند، ادامه می‌دهد: یکی از مشکلات ما این است که 42 درصد بازنشستگی‌ها پیش از موعد هستند و نگاهی که تاکنون به این مقوله بوده نگاهی حمایتی بوده و نه بیمه‌ای این در حالی است که قوانین در این حوزه باید تعدیل شوند زیرا جمعیت رو به پیرشدن و سالمندی می‌رود. با توجه به اینکه نرخ موالید پایین است و امید به زندگی بالا رفته در آینده با جمعیت پیری در کشور روبه‌رو هستیم این امر سبب می‌شود منابع مالی کم شده، کسب و کار رونق نداشته و مصارف بالایی داشته باشیم پس برای بقای صندوق در آینده‌ای که بسیار هم نزدیک است ناگزیر هستیم تغییراتی ایجاد کنیم که در نهایت به سود جامعه کارگری باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، تری‌گلیسیرید نوعی چربی است که در خون شما یافت می‌شود.هنگامی که غذا می‌خورید، بدنتان کالری‌هایی که استفاده نشده‌اند را به تری‌گلیسیرید تبدیل می‌کند که در سلول‌های چربی‌تان ذخیره می‌شوند و این چربی‌ها بعدا هنگامی که مورد نیاز است، توسط هورمون‌ها برای تامین انرژی بین وعده‌های غذایی آزاد می‌شوند.عوامل مختلفی موجب افزایش سطوح تری‌گلیسیرید خون می‌شوند که عبارتنداز: چاقی، دیابت کنترل نشده، بیماری‌های کبدی و تیروئیدی، مصرف الکل و رژیم غذایی پرکالری؛ و نتیجه‌ این افزایش چربی خون، افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌وعروقی خواهد بود.در ادامه با برخی از روش‌های ساده و طبیعی کاهش تری‌گلیسیرید آشنا می‌شوید:

وزنتان را کم کنید

کاهش وزن اولین‌راه برای کاهش تری‌گلیسیرید است؛ زیرا هنگامی که شما کالری بیشتری از آن چه می‌سوزانید، دریافت می‌کنید، کالری اضافی به‌عنوان تری‌گلیسیرید در سلول‌های چربی ذخیره می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که کاهش فقط 5 تا 10 درصد از وزن بدنتان باعث کاهش میزان تری‌گلیسیرید خون به میزان 40 میلی‌گرم در دسی‌لیتر می‌شود.در یک مطالعه‌ دیگر نشان داده شد که کاهش 300 کالری در روز موجب کاهش 23 درصدی در میزان تری‌گلیسرید در سال شد.

مصرف قند را محدود کنید

از یک رژیم کم کربوهیدرات پیروی کنید.قندهای پنهان در بسیاری از غذاها مخفی می‌شوند و ممکن است شما حتی متوجه خیلی از آن‌ها نشوید، به همین دلیل بهتر است بیشتر از میوه‌های تازه و سبزیجات به جای مواد غذایی فرآوری شده و بسته‌بندی شده استفاده کنید.در مورد انتخاب نوشیدنی‌ها هم دقت کنید تا قند و شکر اضافی وارد بدنتان نکنید. قند و شکر و به‌طورکلی کربوهیدرات‌های اضافی مصرف شده توسط شما در بدنتان به تری‌گلیسیرید تبدیل می‌شود.مطالعات نشان می‌دهد که رژیم غذایی با کربوهیدرات و قند افزوده‌ کم می‌تواند منجر به کاهش تری‌گلیسیرید خون شود.

بیشتر ورزش کنید

سطح بالای HDL یا کلسترول خوب می‌تواند به کاهش تری‌گلیسیرید کمک کند.ورزش‌های هوازی می‌توانند سطح کلسترول HDL را در خونتان افزایش دهند، که می‌تواند باعث کاهش تری‌گلیسیرید خون شود.انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند که حداقل 5 روز در هفته و هر روز 30 دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید.

از فرآوری شده‌ها اجتناب کنید

چربی‌های ترانس نوعی چربی هستند که به غذاهای فرآوری شده اضافه می‌شوند تا طول عمر آن‌ها افزایش یابد.آنها همچنین در غذاهای سرخ شده و محصولات پخته شده با روغن هیدروژنه نیز یافت می‌شوند. چربی‌های ترانس سطح LDL یا کلسترول بد را افزایش می‌دهند و می‌توانند میزان تری‌گلیسیرید خونتان را نیز افزایش دهند.تحقیقات نشان می‌دهد که کاهش فقط 5 تا 10 درصد از وزن بدنتان باعث کاهش میزان تری‌گلیسیرید خون به میزان 40 میلی‌گرم در دسی‌لیتر می‌شود.

فیبر بیشتری مصرف کنید

وجود فیبر بیشتر در رژیم غذایی شما، نه تنها یک راه عالی برای داشتن احساس پری و سیر بودن است، بلکه می‌تواند جذب چربی و قند را در روده کوچکتان کاهش دهد، که این باعث می‌شود مقدار تری‌گلیسیرید خونتان کاهش یابد.

منظم غذا بخورید

برای حفظ میزان تری‌گلیسرید در محدوده‌ طبیعی، از افزایش و کاهش ناگهانی قند خونتان اجتناب کنید.غذاخوردن در زمان‌های منظم می‌تواند به حفظ سطح گلوکز خونتان در طول روز کمک کند و بدین ترتیب خطر افزایش مقاومت به انسولین که در نتیجه‌ عادات غذایی نامناسب به‌وجود می‌آید را کاهش دهد.از آنجا که مقاومت به انسولین می‌تواند سطح تری‌گلیسیرید و قند خون را افزایش دهد، با منظم خوردن غذا در طول روز می‌توانید به بهبود حساسیت انسولین و در نتیجه میزان TG کمک کنید.

بیشتر ماهی بخورید

از رژیم مدیترانه‌ای پیروی کنید،به‌طور کلی می‌دانید که ماهی‌های چرب دارای مزایای سلامتی فوق‌العاده‌ای هستند. آنها می‌توانند تری‌گلیسیرید را کاهش دهند و این به‌خاطر اسیدهای چرب امگا 3 که یک اسید چرب اشباع نشده است، می‌باشد. انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند در هفته دو وعده ماهی خورده شود.اگر به‌دنبال یک رژیم غذایی سالم برای سلامت قلب و کاهش چربی خونتان هستید، یکی از بهترین گزینه‌ها رژیم غذایی مدیترانه‌ای است.در یکی از مطالعات انجام شده نتیجه این بود که پیروی از رژیم مدیترانه‌ای به مدت 2 سال موجب کاهش 12 درصدی تری‌گلیسرید در افراد شرکت کننده شد.

چربی‌های غیراشباع مصرف کنید

چربی‌های تک‌غیراشباع و چند غیراشباع می‌توانند سطوح تری‌گلیسرید خون را کاهش دهند. چربی‌های تک غیراشباع در روغن زیتون، آجیل و آووکادو یافت می‌شود. شما می‌توانید چربی‌های چند غیراشباع را در روغن‌های گیاهی و ماهی‌های چرب پیدا کنید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، به اعتقاد کارشناسان، دلایل اصلی افزایش آمار زندانیان زن طی سال‌های گذشته را می‌توان فروریختگی فرهنگی، مهاجرت، شهرنشینی، فعالیت‌های اقتصادی زنان و بالا رفتن هزینه‌های زندگی، طلاق و اعتیاد در جامعه نام برد؛ دلایلی که باعث می‌شود زنان هم وارد جامعه جرایم شوند، جرایمی مانند کلاهبرداری، قاچاق، قتل و سرقت. از طرفی در شهرهای بزرگ، ترس از شناخته شدن وجود ندارد، زن متهمی که دست به خلاف می‌زند در بین جمعیت شهری به بزرگی تهران دیده نمی‌شود، اما در شهرهای کوچک زمانی که شخصی کار مجرمانه انجام بدهد همه او را می‌شناسند. به همین دلیل ارتکاب جرم در شهرهای کوچک کمتر است.

افزایش چشمگیر بزهکاری زنان در کشور زنگ خطری است که به صدا درآمده است، اگر زمانی جرایم بانوان نسبت به آقایان ۱۰ به ۹۰ بود، حالا شده ۵۰ به ۵۰ که این خود آمار قابل توجهی است. یک وکیل پایه یک دادگستری در این رابطه می‌بینیم که هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی در زمینه وقوع جرایم از سوی زنان دچار تحول شده‌ایم. عارف رضایی در ادامه می‌افزاید: آمار رسمی حکایت از این دارند که بخش عمده‌ای از جرایم مربوط به زنان است. بررسی‌ها نشان داده بار مشکلات مالی و فقر در سال‌های اخیر گریبانگیر زنان شده است.او در ادامه خاطرنشان می‌کند: متاسفانه امروز جرایم خشن همچون زورگیری، آدم‌ربایی و قتل در میان زنان شیوع پیدا کرده و دیگر مختص مردان نیست. مهمترین راهکار برای جلوگیری از رشد اینگونه جرایم و سیر نزولی آن، توجه به مشکلات اقتصادی و فرهنگی از سوی دولت است.»

عرصه‌ای برای حضور زنان

جرم یک واکنش نسبت به شرایط و اوضاع اجتماعی است، با توجه به تحولات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، جرایم شیوع پیدا می‌کنند و به همین دلیل بزهکاری افراد در سال‌های اخیر دچار تغییرات جدی شده است. حالا دیگر خبری از نردبان برای بالا رفتن از دیوار و دیلم برای شکستن در نیست، سارقان داخل خانه‌هایشان نشسته‌اند و با چند کلیک میلیون‌ها تومان را در یک چشم برهم زدن سرقت می‌کنند. نه تنها مدل جرم‌ها فرق کرده است، جنسیت مجرمان نیز تغییر کرده است. حالا زنان به جای سقط جنین و خودکشی، جرایم سازمانی و حرفه‌ای انجام می‌دهند. عارف رضایی در این رابطه می‌افزاید: علت تغییر شکل جرایم در زنان به چند عامل بستگی دارد، اول اینکه حضور زنان در زندگی اجتماعی بیشتر از گذشته شده و زنان دیگر درگوشه خانه به بچه‌داری و شوهرداری اکتفا نمی‌کنند بلکه مشغول کار در خارج از خانه شده‌اند. نکته مهم دیگر این است که معمولا تحصیلات زنان هم‌ردیف با مردان است و حتی در شرایطی از لحاظ مدارج تحصیلی و قبولی در دانشگاه‌ها از مردان سبقت گرفته‌اند. این مسائل موجب می‌شود که در معرض‌‌ همان مشکلات روحی، ‌روانی، اقتصادی و اجتماعی قرار گیرند که مردان با آن مواجه هستند. از آنجایی که تعداد ازدواج نسبت به گذشته کمتر و طلاق بیشتر شده ما با نوعی پدیده استقلال در زنان مواجه هستیم، این در حالی است که بیکاری به نسبت گذشته در زنان افزایش یافته و زنان بیشتر از قبل در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار گرفته‌اند.

ورود به حوزه جرایم مردانه

نگاه جامعه نسبت به زنان هنوز فرودستانه است و زنان برای اثبات جایگاه‌شان دست به رقابت می‌زنند. جرایمی که زنان در گذشته انجام می‌دادند، جرایم خردی بودند که به واسطه فرمانبرداریشان انجام می‌دادند. طبق آنچه گفته شد می‌توان نتیجه گرفت، درآمد پایین، به‌عهده گرفتن مسئولیت و سرپرستی خانواده به‌دلیل طلاق، پایین‌بودن سطح آموزش و مهارت‌های شغلی، مشکلات ناشی از فقدان مسکن، نداشتن شغل و منبع درآمد ثابت، همگی تکه‌های پازلی هستند که در کنار یکدیگر زمینه وقوع جرم در میان زنان را فراهم می‌کنند، بنابراین مشکلات اقتصادی و ناتوانی در تامین نیازهای اولیه باعث شده که برخی زنان هم وارد حوزه جرایمی شوند که تاکنون مردانه بوده است. اما باید گفت که زنان آزادانه مجرم‌بودن را انتخاب نمی‌کنند بلکه جامعه و عوامل مختلف اجتماعی و خانوادگی آنها را به سمت جرم سوق می‌دهد. امروزه به‌دلیل قرار گرفتن جامعه در شرایط گذار بار ارزشی بسیاری از هنجارهای اجتماعی کمتر شده و امکان حضور زنان در برخی از موقعیت‌ها که تا پیش از این خاص مردان بود، فراهم شده است.

مقایسه زنان مجرم و غیرمجرم

با گشتی در دنیای مجرمان در ایران خواهیم دید که این افزایش جرم زنانه، در سایر استان‌ها نیز دیده می‌شود. در تحقیقی که در رابطه با همه زنان زندانی استان گلستان صورت گرفت، مشخص شد که در تعلقات اجتماعی بین زنان مجرم درمقایسه با زنان غیرمجرم اختلاف معناداری وجود ندارد. به عبارت دیگر تعلقات اجتماعی در به زندان افتادن موثر نبوده است و در عواملی مانند از هم گسیختگی خانواده، سن ازدواج، محیط زندگی، پایگاه اجتماعی ، اقتصادی و… بین زنان مجرم در مقایسه با زنان غیرمجرم، اختلاف معناداری وجود دارد. به عبارت دیگر عوامل نام برده در به زندان افتادن زنان موثر بوده است.

سوداگران مرگ

در بررسی‌هایی که توسط مسئولان زندان زنان خوزستان صورت گرفت مشخص شد بیشتر زنان این استان جرایم عمومی دارند و در این میان، سرقت و مواد مخدر مهم‌ترین دلیل زندانی شدن این افراد است. با توجه به جمعیت، وسعت و محرومیت موجود در استان خوزستان، نسبت جمعیت زندانیان زن این استان در مقایسه با دیگر استان‌های کشور، کمتر است.زنان نه تنها در قتل و سرقت پیشی گرفته‌اند، بلکه در زمینه سوداگری مرگ نیز گوی سبقت را به دست گرفته‌اند به‌طوری که مدیرکل زندان‌های استان کردستان چندی پیش اعلام کرد: آمار مجرمان زن در زمینه مواد مخدر در استان با رشد ۱۰۰‌درصدی همراه بوده است. تعداد زنان مجرم حوزه مواد مخدر بین دو سال، از ۱۸ نفر به ۳۶ نفر افزایش پیدا کرده است که این آمار مایه نگرانی جدی است.

مهاجرت و افزایش آمار

با بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که در تهران، مشهد، کرج یا به‌طور کلی در کلانشهر‌ها و شهرهایی که در معرض مهاجرت انسان‌ها هستند، آمار افزایش جرایم زنانه بیشتر دیده می‌شود. در عوض استان‌هایی چون یزد، سیستان و بلوچستان، ایلام و آذربایجان غربی و شرقی که تجانس فرهنگی مردمان آن حفظ شده است و کمتر در معرض تماس با مهاجران بوده‌اند، آمار افزایش جرایم زنان نیز کمتر بوده است. دلیل اصلی برای این افزایش و کاهش، تاثیرگذاری فرهنگ مهاجران بر شهر‌ها بوده است.این آمار برای زندانیان غیرعمد زن نیز حکمفرما است، به‌طوری که اسدالله جولایی، مدیرعامل ستاد دیه کشور در این خصوص اعلام کرد: ۴۷‌درصد این مددجویان مربوط به محکومان استان‌های تهران، گیلان و مازندران هستند که تهران با ۱۹ محکوم استان نخست از نظر میزبانی از زندانیان زن است و زندان‌های آذربایجان‌شرقی، ایلام، خوزستان، زنجان و سیستان‌وبلوچستان حتی یک محکوم زن نیز ندارند و در انتهای این فهرست قرار می‌گیرند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، سرهنگ محمد بخشنده مقام ارشد اجرایی در مقوله مبارزه با مواد مخدر پایتخت عنوان کرد: با حضور هوشیارانه و مدقانه پلیس مبارزه با مواد مخدر در تمامی شئون جامعه و بویژه فضای مجازی که اینروزها بخشی لاینفک از زندگی مردم شده است تمام حرکات خلافکارانه سوداگران مرگ که به خیال خام خود در فضای مجازی برای خود میتوانند به راحتی فعالیت کر ده بدون اینکه مزاحمتی برایشان پیش بیاید کنترل میشود و در زمان لازم پرسنل تیزبین و مسئولیت پذیر پلیس آنها را رصد و به دام قانون گرفتار مینماید.

این مقام انتظامی ادامه داد: بر اساس این رویه همکاران بنده در معاونت فتای پلیس مبارزه با مواد مخدر فاتب یک تیم حرفه ای و قانون شکن در زمینه توزیع مواد مخدر در بستر اینستاگرام را شناسایی و با اقدامات اطلاعاتی همگی را بدام و از آنان مقدار پنجاه کیلو ۲۸۰ گرم ماده توهم زا گل که از مشتقات ارتقا یافته گیاه شاهدانه هندی که بطور عامیانه همه بنام حشیش میشناسیم کشف و ضبط شد.

وی در خصوص سرکرده باند با هویت فردین که شدیداً از شناسایی خود دچار حیرت شده بود، توضیح داد: خلافکاران مجازی این را بدانند فعالیتهای سوء آنها از دید پلیس پنهان نمی ماند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، بیماری کبد چرب 33 درصد از بزرگسالان ایالات متحده را تحت‌تاثیر قرار داده است.در ادامه نکات رژیمی ‌برای مبارزه با بیماری کبد چرب توصیه شده است:

دانه‌های کامل

مصرف کربوهیدرات‌های پیچیده به تولید یک منبع منظم انرژی کمک کرده و از افزایش ناگهانی قند خون جلوگیری می‌کند.علاوه‌بر این، دانه‌های کامل سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است که به عملکرد کبد کمک می‌کند. برنج قهوه‌ای، کینوا، جو، و چاودار سرشار از کربوهیدرات‌های پیچیده هستند.

پروتئین آب پنیر

مطالعات محققان نشان‌دهنده اثر محافظتی پروتئین آب پنیر در برابر کبد چرب غیرالکلی است. علاوه بر آب پنیر، شیر و ماست نیز سرشار از پروبیوتیک‌ها برای حفظ عملکرد اندام‌های گوارشی از قبیل کبد هستند و به بهبود فرایند هضم نیز کمک می‌کنند.

آووکادو

آووکادو حاوی چربی‌های سالم و فیبر است که به کنترل وزن کمک می‌کند.مصرف آووکادو همچنین در کاهش آسیب‌های کبدی بیشترین نقش را در میان گزینه‌های غذایی دارد.

قهوه

مطالعات مختلف نشان داده‌اند که مصرف قهوه می‌تواند از آسیب‌های بیماری کبد چرب پیشگیری کند. قهوه می‌تواند آنزیم‌های غیرطبیعی کبد را در کسانی که در معرض ابتلا به بیماری‌های جدی کبدی هستند، پایین بیاورد.

رژیم مدیترانه‌ای

به‌طور خلاصه، رژیم غذایی مدیترانه‌ای شامل موادغذایی طبیعی و بدون پردازش شده است. این نوع رژیم سرشار از چربی‌های سالم، آنتی‌اکسیدان‌ و کربوهیدرات‌های پیچیده است و غذاهایی از قبیل ماهی، میوه‌ها و سبزجات، روغن زیتون، و غلات را شامل می‌شود. گزارش شده که مناطق مدیترانه‌ای مانند ایتالیا و یونان دارای کمترین نرخ ابتلا به بیماری کبد چرب هستند.

سبزیجات تیره رنگ

مصرف این نوع سبزیجات نه تنها منجر به تامین ویتامین‌ها و سایر ریزمغذی‌های سالم برای بدن می‌شود، بلکه پاک‌کننده و تصفیه‌کننده کبد نیز هستند.به‌عنوان مثال کلم‌بروکلی به جلوگیری از افزایش چربی در کبد کمک می‌کند.مصرف سبزیجات تیره رنگ دیگر مانند اسفناج نیز به کاهش وزن کمک می‌کند و محافظ سلامت کبد است.

پروتئین سویا

پروتئین سویا تاثیر مثبتی بر بیماری کبد چرب دارد.محققان نشان دادند که چگونه پروتئین سویا می‌تواند به‌طور قابل توجهی تجمع چربی و تری‌گلیسیرید را در ارگان‌های بیماران چاق کاهش دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان،  محیط زیست یک نوع میراث ماندگار محسوب می‌شود که اهمیت بسیار بالایی در زندگی افراد دارد، بنابراین تخریب آن خود می‌تواند آثار منفی بسزایی را در زندگی نسل امروز و آینده داشته باشد.

آثار منفی توسعه توریسم بر محیط زیست

همان‌گونه که می‌دانیم لازمه تحقق توسعه توریسم تامین زیرساخت‌های لازم است؛ زیرساخت‌هایی مانند توسعه راه‌ها،احداث فرودگاه، احداث هتل و یا مواردی از این دست که هر یک از اینها خود می‌تواند آثار منفی بسزایی را در طبیعت بر جای بگذارد. بنابراین به‌راحتی می‌توان این ادعا را داشت که در شرایط موجود توسعه گردشگری طبیعی خود عامل مرگ تدریجی محیط زیست خواهد بود، چراکه متاسفانه در حال حاضر همزیستی با محیط زیست و همچنین توجه به آن در توسعه زیرساخت‌ها چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد، به‌عنوان مثال برای احداث هتل به‌یقین باید بخش قابل توجهی از درخت‌ها قطع شود و یا اینکه به محیط زیست ضربات سنگینی وارد شود اما این در حالی است که در کشورهای توسعه‌یافته امروزه برای احداث هتل در طبیعت کمترین تخریب‌ها صورت می‌گیرد به‌گونه‌ای که ساخت‌وساز سازگار با محیط زیست یک اصل انکارناپذیر در کشورهای پیشرفته است؛ اتفاقی که امروزه در کشور ما متاسفانه بسیار ناآشناست.

انباشت زباله به‌واسطه گردشگری طبیعی

باید در نظر داشت که گردشگری طبیعی خود می‌تواند با تبعات منفی بسیاری همراه باشد، به‌عنوان مثال انباشت زباله یکی از ده‌ها مورد از تبعات منفی رونق این نوع گردشگری به حساب می‌آید، چراکه امروزه متاسفانه بسیاری از افراد هنگام رفتن به طبیعت هیچ‌گاه زباله‌هایی را که تولید کرده‌اند جمع نکرده و آن را در دامن طبیعت رها می‌کنند و متاسفانه این تفکر را دارند که این زباله‌ها در طبیعت تجزیه خواهد شد در حالی‌که زباله خود می‌تواند باعث تخریب محیط زیست و همچنین اتلاف جان بسیاری از جانوران نیز باشد. از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد که وجود مدیریت سنتی در برخی از مناطق گردشگری طبیعی خود می‌تواند یکی دیگر از عوامل تخریب محیط زیست باشد، چراکه مطالعات نشان می‌دهد استفاده از نیروهای متخصص و آموزش‌دیده برای مناطق گردشگری طبیعی می‌تواند عاملی اصلی برای افزایش حفاظت از این مناطق باشد؛ اتفاقی که در حال حاضر متاسفانه در برخی از نقاط گردشگری طبیعی رخ نمی‌دهد.

جای خالی فرهنگ‌سازی

باید در نظر داشت که متاسفانه در کشور ما فرهنگ‌سازی لازم برای حفاظت از محیط زیست صورت نگرفته است که این خود می‌تواند تبعات منفی بسیار گسترده‌ای را به‌همراه داشته باشد هرچند در این فرصت باید یادآور شد که از بین رفتن طبیعت می‌تواند باعث نابودی گردشگری طبیعی نیز شود، البته هرگاه طبیعت بنا به دلیلی مورد تخریب و یا نظافت در آن به‌طور کامل رعایت نشود به‌یقین دیگر گردشگری طبیعی نیز وجود نخواهد داشت که این خود می‌تواند تبعات منفی دیگری را نیز به‌دنبال داشته باشد. به عبارت ساده‌تر گردشگری طبیعی در صورت تحقق درست آن می‌تواند عاملی برای رونق اقتصاد روستایی باشد، این در حالی است که در صورت عدم توجه به گردشگری طبیعی روستاییان نیز برای امرار معاش با مشکل مواجه خواهند شد که این مهم می‌تواند عاملی برای افزایش مهاجرت نیز باشد؛ اتفاقی که خود زمینه‌ساز افزایش آسیب‌های اجتماعی نیز خواهد بود. پرواضح است که ایجاد تغییرات فرهنگی را نیز می‌توان در زمره دیگر معایب گردشگری طبیعی عنوان کرد چراکه تحقیقات نشان می‌دهد در سایه افزایش گردشگری طبیعی به مرور زمان فرهنگ و آداب و رسوم رایج در روستاها نیز دستخوش تغییر خواهد شد که این مهم می‌تواند باعث بروز تعارضات و همچنین برخی از مشکلات نیز شود.

رونق صنعت گردشگری طبیعی

آنچه مسلم است برخی از کارشناسان بر این باور هستند که توسعه گردشگری طبیعی می‌تواند عاملی برای افزایش آگاهی و دانش گردشگران به حساب آید، به‌گونه‌ای که از این طریق، حفاظت از محیط زیست و ارج‌نهادن به آن به یک اصل در زندگی افراد تبدیل خواهد شد، هرچند در این مجال باید یاد آور شد که لازمه تحقق این مهم نیاز به فرهنگ‌سازی و ارائه اطلاعات کافی و صحیح دارد؛ اتفاقی که امروزه چندان در کشور محقق نمی‌شود که این خود جای بسی تأمل دارد. برخی از کارشناسان بر این باور هستند که گردشگری طبیعی خود می‌تواند عاملی برای تهاجم فرهنگی نیز باشد؛ اتفاقی که متاسفانه زمینه‌ساز بروز مشکلات جدی خواهد بود. بنابراین انتظار می‌رود که مسئولان امر توجه بیشتری به گردشگری طبیعی داشته باشند، چراکه رهاکردن این نوع گردشگری به حال خود باعث بروز مشکلات جدی و جبران‌ناپذیر می‌شود. در پایان باید خاطر نشان کرد تصمیم‌گیری‌های دولت برگ برنده گردشگری طبیعت به حساب می‌آید، چراکه هرگاه دولت برنامه‌ریزی‌های مدونی برای عدم تخریب محیط زیست و همچنین حفاظت از بناهای تاریخی و همچنین مناطق بکر طبیعی را داشته باشد به‌یقین این نوع گردشگری نه‌تنها عاملی برای تخریب محیط زیست نیست، بلکه خود می‌تواند باعث رونق اقتصاد روستایی نیز شود؛ اتفاقی که امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا در حال وقوع است. بنابراین با الگوبرداری مناسب از تجربه‌های کشورهای موفق به‌راحتی می‌توان به این مهم دست یافت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، یک ماهواره چینی در ماه چشم اندازی جالب از خورشیدگرفتگی چند روز قبل ثبت کرده است.

محققانی که اپراتور ماهواره میکرو DSLWP-B هستند تصویری خارق العاده از خورشیدگرفتگی از مدار ماه را در توئیتر منتشر کرده اند. این ماهواره بهار گذشته همراه ماهواره Queqiao به آسمان پرتاب شده است.

ماهواره میکروی مذکور هنگام خورشیدگرفتگی در کل ٦ تصویر ثبت کرده که بعداً در تلسکوپ های رادیویی در پکن و دوینگلو در هلند دانلود شد. تیم تلسکوپ دوینگلو نیز تصاویری خارق العاده ای از این رویداد در توئیتر منتشر کردند.

ماهواره میکرو DSLWP-B مجهز به یک فرستنده و گیرنده رادیویی آماتور است که با رادیویی روی زمین ارتباط برقرار می کند.

 

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبر آنلاین، با شروع فصل نقل و انتقالات تابستانی این فقط تیم های باشگاهی لیگ برتر ایران نیستند که برای جذب بازیکن و تقویت خود تلاش می کنند. این روزها در فوتبال اروپا هم رقابت بین تیم های اروپایی بالا گرفته و مدام صحبت های زیادی در خصوص انتقال بازیکنان بزرگ به تیم های دیگر مطرح می شود. در این بین فوتبال کشور خودمان هم در قاره اروپا و البته کشورهای حاشیه خلیج فارس لژیونرهایی دارد که تکلیف آنها برای فصل آینده هنوز مشخص نیست. تازه ترین لژیونری که از فوتبال ایران به فوتبال اروپا رسید، مهرداد محمدی بود. هافبک فصل قبل باشگاه سپاهان که با تیم آوس پرتغال به توافق رسید و فصل بعد در لیگ برتر کشور قهرمان یورو 2016 بازی خواهد کرد. همچنین میلاد محمدی، برادر مهرداد هم به نظر تیم جدید برای خودش انتخاب کرده. میلاد که فصل گذشته برای احمد گروژنی در فوتبال روسیه بازی می کرد، از این تیم جدا شده و قرارداد خودش را با یک باشگاه جدید امضا کرده. البته که هنوز اسم باشگاه جدید مدافع تیم ملی توسط خودش اعلام نشده.

در این بین شنیده می شود که حتی احمد نوراللهی هم قصد لژیونر شدن دارد. برادر احمد شب گذشته در صفحه شخصی خود برای احمد آرزوی موفقیت کرد و شواهد نشان می داد که شاید هافبک ملی پوش پرسپولیس هم مثل مهرداد محمدی قرار است راهی پرتغال شود. اللهیار صیادمنش هم در کنار مهرداد محمدی یکی دیگر از تازه ترین بازیکنان صادرشده از فوتبال ایران به فوتبال اروپاست. صیادمنش برای فنرباغچه ترکیه از فصل بعد بازی خواهد کرد.

در خصوص دیگر لژیونرهای شاغل در اروپا نیز باید گفت بازیکنانی مثل سردار آزمون، علیرضا جهانبخش، سامان قدوس و کریم انصاری فرد در تیم های فصل قبل خود یعنی زنیت برایتون، آمیان و ناتینگهام باقی خواهند ماند. در خصوص سعید عزت اللهی که در باشگاه ردینگ انگلیس در چمپیونشیپ بازی می کرد نیز اخباری مبنی بر حضورش در لیست فروش باشگاه انگلیسی منتشر شده بود اما به نظر می رسد این اتفاق نخواهد افتاد و سعید فصل بعد هم در انگلیس خواهد بود. فوتبال ایران در کشور ترکیه به جز صیادمنش دو نماینده دیگر هم دارد. مجید حسینی و وحید امیری که شنیده می شد حتی ممکن است در راه بازگشت به ایران هم باشند، فعلا وضعیت چندان مشخصی ندارند. در خصوص حسینی این بحث مطرح می شود که او پیشنهادهای زیادی از تیم های خارجی دارد اما امیری بیشتر مدنظر تیم های لیگ داخلی ایران است. بیشتر اما به نظر می رسد هر دوی این بازیکنان ملی پوش فصل بعد را هم در ترابوزان سپری کنند. مگر اینکه طی روزهای آینده دو بمب نقل و انتقالاتی مربوط به فوتبال ایران باشند.

حضور لژیونرهای ایرانی در لیگ های حاشیه خلیج فارس هم به نظر همچنان دوام خواهد داشت. از رامین رضاییان که بار دیگر تاکید کرد قرارداد خود را با الشحانیه قطر تمدید کرده تا مرتضی پورعلی گنجی و امید ابراهیمی که به ترتیب در العربی و الاهلی ماندنی هستند. وضعیت ادامه مسیر مهدی طارمی و الغرافه هم هنوز مشخص نیست. شاید بیشترین ابهام در خصوص لژیونرهای ایرانی در وضعیت مهدی طارمی دیده شود. ستاره ای که حتی بحث بازگشتش به ایران هم مطرح شد اما حالا مشخص نیست آینده اش در کدام کشور دنبال شود.

در بین همه این ستاره هایی که اسم شان مطرح شد، علی قلی زاده، امید نورافکن و یونس دلفی هم حضور دارند. نسل جوان فوتبال ایران که در کشور بلژیک این روزها مشغول گذراندن فصل استراحت خودشان هستند و به جز نورافکن که وضعیتش برای فصل بعد هنوز صد درصد نیست، دو بازیکن دیگر در فوتبال بلژیک ماندگار خواهند بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، پژوهشگران موفق به شناسایی مولکول‌های دارای بار الکتریکی شبه توپ فوتبال در فضا شده‌اند. نکته جالب توجه این است که آنها این مولکول‌ها را در “محیط میان‌ستاره‌ای”(interstellar medium) شناسایی کرده‌اند. در این محیط گاز و گرد و غبار فضای بین سیارات و ستارگان را پر می‌کنند. محیطمیان‌ستاره‌ای یا فضای میان‌ستاره‌ای در اخترشناسی به موادی گفته می‌شود که در فضای بیرونی، فاصلهٔ میان سامانه‌های ستاره‌ای را پر می‌کند و این مواد معمولاً متشکل از گاز با شکل‌های یونی، مولکولی یا اتمی به همراه غبارها و پرتوهای کیهانی است.

محیط بین‌ستاره‌ای از فازهای چندگانه تشکیل شده است که این فازها از نظر یونیزه بودن یا نبودن مادهٔ تشکیل دهنده، اتمی یا مولکولی بودن، و نیز دما و چگالی ماده، از یکدیگر متمایز و مشخص هستند. محیط بین‌ ستاره‌ای عمدتاً از هیدروژن تشکیل شده و پس از آن هلیوم، با مقدار کمی کربن، اکسیژن و نیتروژن در مقایسه با هیدروژن تشکیل شده‌ است. فشارهای حرارتی این فازها با یکدیگر در تعادل تقریبی هستند. زمینه‌های مغناطیسی و حرکات آشفته نیز فشار را در محیط میان‌ستاره‌ای فراهم می‌کنند و معمولاً به صورت پویا از فشار حرارتی بیشتر هستند.

طی این مطالعه پژوهشگران گفتند با کمک تلسکوپ فضایی هابل ما موفق به شناسایی مولکول‌های دارای بار الکتریکی شدیم که این موضوع به ما درباره چگونگی تشکیل زمین و دیگر سیارات کمک می‌کند.

“مارتین کوردینر”(Martin Cordiner) نویسنده ارشد این مطالعه از “دانشگاه کاتولیک آمریکا”(Catholic University of America) گفت: برای فرآیندهای شیمیایی که در نهایت به چگونگی تشکیل سیاره‌ها منجر می‌شود، انتشار محیط بین‌ستاره‌ای می‌تواند به عنوان نقطه شروع در نظر گرفته شود. بنابراین شناسایی کامل محتویات آن اطلاعاتی در مورد مواد موجود برای ایجاد ستاره‌ها و سیارات ارائه می‌دهد.

مولکول‌هایی که توسط کوردینر و تیمش شناسایی شده‌اند، از یک نوع کربن به نام ” فولرن باکمینستر “(Buckminsterfullerene) ساخته شده‌اند. فولرن باکمینستر ، شامل ۶۰ اتم کربن (C۶۰) است و سی ۶۰ نیز گرچه بر روی زمین پیدا می‌شود اما نادر است.

فولرن باکمینستر یا توپ باکی یک مولکول کروی با فرمول C۶۰ است. این ماده اولین بار در سال ۱۹۸۵ توسط هارولد کروتو، جیمز هلت، شاون اٌبرین، رابرت کارل و ریچارد اسمالی از دانشگاه رایس ایالت تگزاس تولید شد.کروتو، کارل و اسمالی در سال ۱۹۹۶ برای کشف فولرن باکمینستر و دسته‌بندی اطلاعات درباره آن جایزه نوبل شیمی را دریافت کردند. به افتخار باکمینستر فولر، سازندهٔ گنبد ژئودزیک نام این مادۀ شیمیایی را فولرن باکمینسترگذاشتند؛ از آن جهت که ساختار این مولکول شباهت زیادی به گنبد ژئودزیک دارد.

پیشتر نیز دانشمندان سی ۶۰ را در فضا شناسایی کرده‌اند اما این نخستین بار است که آنها را به صورت مولکول‌های دارای بار الکتریکی در محیط بین ستاره‌ای شناسایی می‌کنند. به گفته پژوهشگران هنگامی که نور فرا بنفش ستاره‌ها با جداکردن یک الکترون، بار مثبت را به این مولکول‌ها می‌دهند آنها دارای بار الکتریکی می‌شوند.

حضور سی ۶۰ در محیط میان ستاره‌ای نشان دهنده سطح بالایی از پیچیدگی‌های شیمیایی است و این به آن معنا است که احتمال قوی وجود دارد که دیگر مولکول‌های بسیار پیچیده و کربنی نیز ممکن است در فضا وجود داشته باشند.

این تیم قصد دارد از طریق تلسکوپ فضایی هابل همچنان به مطالعه وجود سی ۶۰ در فضا ادامه دهد تا اطلاعات بیشتری در مورد ترکیب محیط بین ستاره‌ای به دست آورند.دریاچه زریبار، یکی از جاذبه‌های طبیعی استان کردستان و نگین گردشگری غرب کشور است که آب آن از چشمه‌های خودجوش کف دریاچه تامین می‌شود. چند سالی است رشد نیزارها در آن بسیار افزایش یافته است که حیات این دریاچه را تهدید می‌کند.
کد خبر:
۳۶۳۲۶۵


منبع :
فارس