به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، بیماری کبد چرب 33 درصد از بزرگسالان ایالات متحده را تحت‌تاثیر قرار داده است.در ادامه نکات رژیمی ‌برای مبارزه با بیماری کبد چرب توصیه شده است:

دانه‌های کامل

مصرف کربوهیدرات‌های پیچیده به تولید یک منبع منظم انرژی کمک کرده و از افزایش ناگهانی قند خون جلوگیری می‌کند.علاوه‌بر این، دانه‌های کامل سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است که به عملکرد کبد کمک می‌کند. برنج قهوه‌ای، کینوا، جو، و چاودار سرشار از کربوهیدرات‌های پیچیده هستند.

پروتئین آب پنیر

مطالعات محققان نشان‌دهنده اثر محافظتی پروتئین آب پنیر در برابر کبد چرب غیرالکلی است. علاوه بر آب پنیر، شیر و ماست نیز سرشار از پروبیوتیک‌ها برای حفظ عملکرد اندام‌های گوارشی از قبیل کبد هستند و به بهبود فرایند هضم نیز کمک می‌کنند.

آووکادو

آووکادو حاوی چربی‌های سالم و فیبر است که به کنترل وزن کمک می‌کند.مصرف آووکادو همچنین در کاهش آسیب‌های کبدی بیشترین نقش را در میان گزینه‌های غذایی دارد.

قهوه

مطالعات مختلف نشان داده‌اند که مصرف قهوه می‌تواند از آسیب‌های بیماری کبد چرب پیشگیری کند. قهوه می‌تواند آنزیم‌های غیرطبیعی کبد را در کسانی که در معرض ابتلا به بیماری‌های جدی کبدی هستند، پایین بیاورد.

رژیم مدیترانه‌ای

به‌طور خلاصه، رژیم غذایی مدیترانه‌ای شامل موادغذایی طبیعی و بدون پردازش شده است. این نوع رژیم سرشار از چربی‌های سالم، آنتی‌اکسیدان‌ و کربوهیدرات‌های پیچیده است و غذاهایی از قبیل ماهی، میوه‌ها و سبزجات، روغن زیتون، و غلات را شامل می‌شود. گزارش شده که مناطق مدیترانه‌ای مانند ایتالیا و یونان دارای کمترین نرخ ابتلا به بیماری کبد چرب هستند.

سبزیجات تیره رنگ

مصرف این نوع سبزیجات نه تنها منجر به تامین ویتامین‌ها و سایر ریزمغذی‌های سالم برای بدن می‌شود، بلکه پاک‌کننده و تصفیه‌کننده کبد نیز هستند.به‌عنوان مثال کلم‌بروکلی به جلوگیری از افزایش چربی در کبد کمک می‌کند.مصرف سبزیجات تیره رنگ دیگر مانند اسفناج نیز به کاهش وزن کمک می‌کند و محافظ سلامت کبد است.

پروتئین سویا

پروتئین سویا تاثیر مثبتی بر بیماری کبد چرب دارد.محققان نشان دادند که چگونه پروتئین سویا می‌تواند به‌طور قابل توجهی تجمع چربی و تری‌گلیسیرید را در ارگان‌های بیماران چاق کاهش دهد.